...

Hodowla Kotów Rasowych

Zdrowie i pielęgnacja

OCZY
  

Koty rasy Sfinks pozbawione są rzęs; naturalnego filtra, chroniącego gałkę oczną przed zanieczyszczeniem (kurzem, pyłkiem) obecnym w środowisku. Oko kota częściej łzawi. Jest to naturalny sposób na zmywanie z powierzchni rogówki wszelkiego rodzaju przyklejonych tam drobinek. Łzy przypominają przejrzystą galaretkę, którą często przykleja się w rogu oka. Należy ją usuwać wacikiem nasądzonym ciepłą wodą. Sfinksy rzadziej otwierają oczy bardzo szeroko.

USZY
  

U Sfinksów szczególnie obficie wydzielana jest woszczyna. Małżowina uszna i zewnętrzny kanał słuchowy obklejone są brązowawą, lepką wydzieliną która jest bezzapachowa. Jest to wyściółka, która chroni nagie ucho przed zanieczyszczeniem. Pełni ona rolę biologicznego filtru - naturalnej bariery dla bakterii, wirusów i grzybów. Gdyby nie ona ucho znacznie częściej narażone byłoby na infekcję. Często zdarza się, że jedno ucho bardziej intensywnie wydziela woszczynę. Jeśli zgromadzi się nadmiar wydzieliny, usuwamy ją z małżowiny usznej przy pomocy pałeczek higienicznych leciutko namoczonych w ciepłej wodzie, a sam płat ucha najwygodniej przetrzeć chusteczką higieniczną czy wacikiem.

PAZURY
  

Pazury pokryte są warstwą brunatnej wydzieliny o konsystencji plasteliny. Gruczoły potowe i łojowe u kota najobficiej występują w przestrzeniach międzypalcowych - tu kot się poci. U sfinksów wydzielina gruczołów gromadzi się wokół pazura i w kontakcie z powietrzem przybiera ciemną barwę. Sfinksy same dbają o toaletę swoich pazurków i same je czyszczą. Do nas należy obcinanie pazurków. U małych kotów używamy do tego celu cążków przeznaczonych dla ludzi. U dorosłych kotów wygodniejszym narzędziem jest gilotynka przeznaczona dla zwierząt, ponieważ nie łamie ona pazurka. Zabieg ten należy wykonywać u małych kotów co 3-4 dzień, u dorosłych wystarczy raz w tygodniu.

KĄPIEL
 

Skóra sfinksa pokryta jest gruczołami łojowymi. Produkują one substancję nawilżającą skórę. Koty kąpiemy raz w tygodniu, używając do tego celu szamponu dla niemowląt. W skórę kota po kąpieli możemy delikatnie wetrzeć oliwkę dla niemowląt, przy czym należy zwrócić uwagę, aby z tym zabiegiem nie przesadzić, gdyż koty szybko znowu złapią pył i kurz. Sfinksy które od najmłodszego wieku przyzwyczajone są do wody, lubią kąpiele i nie boją się kontaktu z wodą.

KREM Z FILTREM
  

Przed wyjściem na słońce bądź wylegiwaniem się pupila na parapecie musimy pamiętać o posmarowaniu skóry kota kremem z filtrem (zwłaszcza miejsca niepigmentowane narażone są najbardziej na poparzenie słoneczne). Do tego celu dobrze sprawdzają się kremy z filtrem UV dla dzieci.

Skontaktuj się z nami

Tel:  501 476 411

Tel:  603 193 602

Anna Czypek-Plesiak
64-600 Oborniki

e-mail: hodowla@duchnilu.pl

Znajdź na mapie