...

Hodowla Kotów Rasowych

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Białymstoku

Wystawy kotów rasowych to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich pupili, to także spotkania znajomych Hodowców z całego kraju i z zagranicy, a zatem okazja do wymiany doświadczeń i ploteczek. Najważniejszym celem udziału w wystawie jest oczywiście ocena kota - każdy hodowca oczekuje, że jego kot otrzyma ocenę EX1, a zatem certyfikat prowadzący do kolejnego tytułu. EX1 oznacza, że dany kot uznany został przez sędziego za najlepszego spośród startujących w danej grupie.

Spośród kotów tej samej odmiany kolorystycznej - niezależnie od wieku i płci - wybierany jest najlepszy, który otrzymuje od sędziego tytuł Best in Variety (BIV). Każdy sędzia nominuje także jego lub jej zdaniem najlepsze koty wystawy, które konkurują później ze sobą o tytuł najlepszego z najlepszych, czyli Best of Best. Taka nominacja (NOM BIS), czy też tytuł Best in Show (BIS) w danej kategorii to zaszczytne wyróżnienie dla każdego hodowcy i jego podopiecznego.

Na naszą pierwszą wystawę pojechaliśmy do Białegostoku. Organizatorem wystawy był nasz macierzysty klub Stowarzyszenie Koty Rasowe. Impreza odbywała się w dniach 26 i 27 kwietnia 2008 roku. Zaproszonymi sędziami byli Pani Vija Klecniece z Łotwy oraz Pan Ivaras Plepis z Litwy. Na wystawie prezentowało się 119 kotów różnych ras. Na wystawę zgłoszono aż 6 kotów rasy Sfinks Canadian co jest nie lada niepodzianką. Wspaniałą atmosferę tworzyli sami hodowcy, którzy wręcz w bajeczny sposób przyozdobili swoje klatki kolorowymi firankami i zasłonkami. Hodowcy z bardziej utytułowanymi kotami rozłożyli swoje puchary, kotyliony i medale, które ich pupile zdobyli na innych wystawach.

Zaprzyjaźniliśmy się ze wspaniałymi hodowcami pięknego Sfinksa, który okazał się być przyrodnim bratem naszej Bahiti. Była również jej siostra, z tego samego miotu oraz trzy piękne koty z Łotwy. W pierwszym dniu rywalizacji naszą największą konkurentką okazała się jej siostra, gdyż kotki startowały razem w klasie otwartej jako niebieskie szylkrety z białym (g09). W tym samym dniu decyzją sędziego Pana Ivarasa Plepisa zmieniony został kolor naszej kotki na czarny szylkret z białym (f09). Bahiti zakończyła rywalizację z EX. Drugiego dnia wystawy Bahiti była już bardzo spokojna, oswoiła się z miejscem i doskonale się prezentowała. Zrobiła olbrzymie wrażenie na sędzinie Pani Viji Klecniece, od której otrzymała swój pierwszy certyfikat na championa CAC i EX1. Niespodzianek nie było mało, bo po godzinie dostaliśmy nominację do BIS. Jej rywalką była bardzo utytułowana kotka rasy Brytyjskiej krótkowłosej bicolor. 
Byliśmy bardzo dumni z naszej kotki za jej pierwsze osiągnięcia.

OSIĄGNIĘCIA

 

26 kwiecień 2008r.

V Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Białystok

Klasa otwarta

Sędzia: Mr. Ivaras Plepis (LT)

Ocena: EX

 

27 kwiecień 2008r.

VI Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Białystok

Klasa otwarta

Sędzia: Mrs. Vija Klucniece (LV)

Ocena: EX1, CAC, NOM BIS 


LEGENDA

EX1-ocena doskonała oraz pierwsze miejsce; 

CAC - certyfikat do tytułu National Champion;

NOM BIS - nominacja do Best In Show

Skontaktuj się z nami

Tel:  501 476 411

Tel:  603 193 602

Anna Czypek-Plesiak
64-600 Oborniki

e-mail: hodowla@duchnilu.pl

Znajdź na mapie